شرکت فراشتاب کیان آریا

استفاده از ظروف پلاستیکی در خرمشهر ممنوع شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر گفت: استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف در اغذیه فروشی های این شهرستان ممنوع شد. رضا جاوید اظهار داشت: به منظور حفاظت از محیط زیست و پیش گیری از بروز هر گونه بیماری ، طرح استفاده از ظروف گیاهی و حذف ظروف پلاستیکی با شعار ” نه به پلاستیک ” با همکاری اداره صنعت، معدن و تجارت به تمام اغذیه فروشی های سطح شهر خرمشهر اعلام شده تا از ظروف جایگزین گیاهی استفاده کنند. وی افزود: در اولین گام به تمام آش فروشی های خرمشهر اعلام شده تا ضمن استفاده از ظروف گیاهی به حذف ظروف پلاستیکی اقدام کنند. جاوید افزود: اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان خرمشهر ضمن انجام اقدامات اولیه در فراهم آوری ظروف یکبار مصرف کاغذی، اخطار لازم را به این صنف صادر کرده ضمن اینکه مسئولیت نظارت و اجرای این طرح بر عهده شبکه بهداشت و درمان و اداره حفاظت محیط زیست می باشد. اجرای طرح زیست محیطی نه به پلاستیک در روزهای اخیر استقبال کسبه و شهروندان خرمشهری را به دنبال داشته است. بنا به تحقیقات به عمل آمده استفاده از ظروف یک بارمصرف پلاستیکی که باعث دفع زباله های ظروف پلاستیکی و انباشت آنها در طبیعت و محیط زیست می شود، به مرور منابع آبی و خاکی، دریاها، رودخانه ها و حیات جانداران و گیاهان را تهدید می کند. هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دورریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند در نتیجه موجب گرفتگی آبراه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به چرخه محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک ، لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند. لازم به توضیح است که۶ هزار واحد صنفی در خرمشهر فعالیت دارند.

ادامه مطلب

بارش برف آلوده به پلاستیک در منطقه بکر قطب شمال

مطالعات نشان داده است که حتی در محیط بکر قطب شمال هم برفی که از آسمان می بارد حاوی ذرات ریز پلاستیکی است. کارشناسان می‌گویند تعداد این ذرات آنها را شگفت زده کرده که به بیش از ۱۰ هزار ذره در هر لیتر می‌رسد. این بدان معنی است که تنفس حتی در این محیط هم می تواند ذرات میکروپلاستیکی را وارد ریه کند – هرچند پیامدهای آن برای سلامتی روشن نیست. این منطقه یکی از آخرین محیط های بکر جهان تلقی می شود. تیم متخصصان آلمانی-سوئیسی که نتایج مطالعه خود را در “ژورنال پیشرفت های علمی” چاپ کردند، همچنین شاهد ذرات و الیاف لاستیکی در برف بوده‌اند. متخصصان نمونه های برف را از جزایر اسوالبارد جمع آوری کردند. بررسی این نمونه ها در آزمایشگاه موسسه آلفرد وگنر در برمرهیون نشان داد که میزان آلودگی آنها به ذرات پلاستیکی خیلی بالاتر از حد انتظار است. بسیاری از آنها آنقدر ریز بودند که نمی توان با قاطعیت گفت از کجا آمده اند. به نظر می رسید اکثریت آنها متشکل از مواد طبیعی مثل سلولز گیاهی و ذرات خز حیوانی باشند اما همچنین حاوی ذراتی پلاستیکی، قطعات لاستیک، ورنی، رنگ و الیاف مصنوعی نیز هستند.دکتر ملانی برگمن سرپرست این مطالعه گفت: ما انتظار کشف آلودگی را داشتیم اما برخوردن به این همه میکروپلاستیک واقعا تکان دهنده بود. او افزود: کاملا معلوم است که اکثریت این میکروپلاستیک های موجود در برف از هوا می آید. میکروپلاستیک به ذراتی گفته می شود که اندازه آنها کوچکتر از ۵ میلیمتر باشد. دانشمندان همچنین نمونه های برف در آلمان و سوئیس را تحلیل کردند که نشان داد میزان تراکم این ذرات در بعضی نقاط آلمان بیشتر از قطب است. محققان تصور می کنند میکروپلاستیک ها در اثر وزش باد در هوا معلق و سپس از طریق سازوکارهایی که به درستی شناخته شده نیست در اتمسفر به راه های دور منتقل می شوند. در نهایت نیز این ذرات در اثر بارندگی یا بارش برف راهی زمین می شوند.

ادامه مطلب

روز جهانی محیط‌زیست ۲۰۱۹ و «مبارزه با آلودگی هوا»

روز جهانی محیط‌زیست هر سال موضوع متفاتی دارد که بر مشکل محیط‌زیستی مشخصی تمرکز دارد. موضوع سال ۲۰۱۹ با عنوان «مبارزه با آلودگی هوا» فراخوانی است برای مبارزه با این بحران جهانی. این موضوع را چین، که میزبان امسال این رویداد است، انتخاب کرده است. باید توجه نمود که از هر ده نفر، نه نفر در معرض سطوحی از آلودگی هوا هستند. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در توئیتی گزارش داد: آلودگی هوا، هر سال، هفت میلیون انسان را می‌کشد، به رشد کودکان آسیب می‌زند و به اقتصادها خسارت وارد می‌کند.

ادامه مطلب

طراحی سیستم یکپارچه هوشمند مدیریت پسماند بازار بزرگ ایران

شرکت مهندسی مشاور فراشتاب کیان آریا افتخار دارد تا برای اولین بار در ایران سیستم مدیریت هوشمند پسماند بازار بزرگ ایران را به عنوان یک پروژه عظیم ملی طراحی و اجرا نموده است که در این پروژه از توان فنی و اجرایی داخلی استفاده است که می تواند یک الگوی جامع برای تمامی مالهای بزرگ در کشور باشد و همواره ما افتخار داریم تا در کنار کارفرمایان خود بهترین پروژه های مرتبط با مدیریت پسماند را طراحی و اجرا نمایید.

ادامه مطلب